0
(0)

Cercetătorii de la Mayo Clinic au descoperit că agregatele greșit pliate ale proteinelor alfa-sinucleină—legate de boala Parkinson—sunt asociate cu o acumulare mult mai rapidă a proteinelor tau la femeile cu boala Alzheimer. De fapt, aceste femei acumulau agregate de tau de peste 20 de ori mai repede comparativ cu bărbații diagnosticați cu Alzheimer care au testat pozitiv și pentru alfa-sinucleină greșit pliată.

Publicate astăzi în JAMA Network, aceste descoperiri oferă o posibilă explicație pentru diferențele de sex bine documentate observate în cazul bolii Alzheimer. Este estimat că femeile sunt de două până la trei ori mai susceptibile să dezvolte Alzheimer comparativ cu bărbații, adesea prezentând o patologie tau mai accentuată și un declin cognitiv mai rapid.

„Recunoașterea acestor diferențe specifice sexului ne-ar putea ajuta să proiectăm studii clinice mai țintite și, în cele din urmă, strategii de tratament mai personalizate,” a declarat Kejal Kantarci, MD, profesor de radiologie la Mayo Clinic și autorul principal al studiului. „Când observăm schimbări legate de boală desfășurându-se la rate dramatic diferite, nu putem continua să abordăm Alzheimer ca și cum s-ar comporta exact la fel la toată lumea.”

Anterior, alfa-sinucleina greșit pliată fusese legată de o neurodegenerare și un declin cognitiv mai rapid la pacienții cu Alzheimer. Cu toate acestea, niciun alt studiu nu examinase cum diferențele de sex influențează aceste efecte.

Kantarci și colegii săi au analizat datele de la 415 participanți la Inițiativa de Neuroimagistică a Bolii Alzheimer (ADNI), un studiu longitudinal care evaluează biomarkeri pentru studiile clinice asupra Alzheimerului. Dintre aceștia, 17% au testat pozitiv pentru agregate de alfa-sinucleină greșit pliată în lichidul cefalorahidian la începutul studiului. Scanările PET longitudinale au evaluat progresia agregatelor de tau în timp, cu un timp mediu de urmărire de un an.

La bărbați, prezența alfa-sinucleinei agregate nu a făcut diferență în ceea ce privește progresia bolii. La femei, însă, patologia alfa-sinucleinei a fost asociată cu o creștere dramatică a acumulării de tau, ajungând la rate de acumulare de peste 20 de ori mai mari comparativ cu bărbații cu aceeași patologie.

„Aceasta deschide o direcție complet nouă pentru înțelegerea motivului pentru care femeile suportă o povară disproporționată a demenței,” a spus Elijah Mak, PhD, profesor asistent de radiologie la Mayo Clinic și autorul principal al studiului. „Dacă putem descâlci mecanismele din spatele acestei vulnerabilități, s-ar putea să descoperim ținte la care nu ne-am gândit înainte.”

Mai mult, aceste descoperiri ar putea avea implicații semnificative pentru dezvoltarea abordărilor de medicină de precizie care țintesc diferențele specifice sexului, precum și pentru proiectarea studiilor clinice în domeniul bolii Alzheimer. Pe baza rezultatelor lor, cercetătorii estimează că recrutarea femeilor cu alfa-sinucleină greșit pliată într-un studiu de 18 luni ar necesita cu 75% mai puțini participanți pentru a obține efecte statistic semnificative.

Autorii au subliniat că studiul evidențiază de asemenea posibile insuficiențe diagnostice în alte

Sursa: Inside Precision Medicine

Poll: Care este impactul patologiei alfa-sinucleină greșit pliată în rândul pacienților cu Alzheimer, mai ales în ceea ce privește acumularea proteinelor tau, în funcție de sexul acestora?




Formular 230 Asociatia Science&Technology

Cât de util a fost acest articol pentru tine?

Dă click pe o steluță să votezi!

Medie 0 / 5. Câte voturi s-au strâns din 1 ianuarie 2024: 0

Nu sunt voturi până acum! Fii primul care își spune părerea.

Întrucât ai considerat acest articol folositor ...

Urmărește-ne pe Social Media!

Ne pare rău că acest articol nu a fost util pentru tine!

Ajută-ne să ne îmbunătățim!

Ne poți spune cum ne putem îmbunătăți?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Rating