Lupta împotriva viespilor asiatice și a stupilor este continuată cu o invenție din Olanda. Un start-up local a dezvoltat un dispozitiv foarte ușor, pentru a localiza cuiburile de viespe înainte de a le eradica.
La sfârșitul anului 2022, cercetătorii irlandezi au realizat un studiu referitor la invadarea Europei de către viespile asiatice (Vespa velutina). De la apariția unui singur exemplar în Lot-et-Garonne (Franța) în 2004 din China într-un recipient de ceramică, viespile asiatice sunt acum prezente aproape peste tot pe continent. Totuși, dacă această cercetare are meritul de a completa cunoștințele privind înmulțirea acestor insecte în Europa, nu sugerează nicio soluție pentru a scăpa de ele.
De la invazia viespilor, apicultorii au fost în prima linie, deoarece aceste insecte puternice atacă albinele la scară masivă. Au apărut diverse capcane pentru distruge dar majoritatea dispozitivelor nu sunt selective.
O inovație a apărut în Olanda și a fost realizată start-up-ul Robor Nature. El se află originea unui dispozitiv de localizare a cuiburilor de viespi. Ultraușor, acest sistem, care detectează doar viespile asiatice, este destinat în principal apicultorilor.
Cântărind doar 0,16 g, dispozitivul bazat pe microtransmițător este instalat pe un viespe asiatică ce capturată în amonte. Odată instalat, emițătorul va permite să localizarea stupului după eliberarea viespiei. Foarte ușor, microtransmițătorul nu perturbă în niciun fel zborul insectei. Acesta este instrumentul de urmărire ideal pentru identificarea precisă a stupilor. Robor Nature ne asigură că dispozitivul său poate fi cuplat cu o dronă pentru a asigura supravegherea umană în jurul stupilor pe o distanță de aproximativ doi kilometri. „Cu tehnologia radio modernă, căutările direcționate pot fi efectuate folosind receptoare sensibile la direcție”, se arată pe site-ul Robor Nature.
Robor Nature a realizat Hornet, o aplicație mobilă care permite apicultorilor să caute stupilor de viespi. Ei primesc alerte în timp real dacă este detectat un nou cuib. Această aplicație completează astfel un sistem ingenios și permite colaborarea și schimbul de informații între profesioniști din aceeași zonă.


Daniela Mironov Bănuță
Jurnalist și specialist în comunicare cu experiență, Daniela face parte din echipa Atlantykron de 30 de ani. Predă cursuri de branding personal, comunicare personală și corporate, comunicare digitală.
Daniela este membru al echipei Știință & Tehnică, responsabilă de partea umanistă a Atelierelor S&T.
În viața de dincolo de insulă, face marketing pentru o companie de software și creează scenarii pentru proiecte de eLearning finanțate de Comisia Europeană. Este unul dintre voluntarii care a creat Enciclopedia digitală „România 1918. Oameni, momente și imagini”.
Are doi copii, voluntari în programul Ateliere S&T, și trei pisici care nu fac nimic toată ziua.




























