5
(1)

Cu aproximativ un an în urmă, oficialii ULA preconizau că anul 2025 va fi cel mai aglomerat din istoria lor. Tory Bruno, directorul executiv al ULA, declara reporterilor că compania ar putea efectua până la 20 de misiuni în cursul anului, cu o distribuție aproximativ egală între lansatorul tradițional Atlas V și succesorul său, racheta Vulcan.

Acum, se prefigurează că ULA va încheia anul 2025 cu doar șase lansări – cinci cu Atlas V și una singură cu Vulcan, racheta pe care compania dorește să o accelereze în serviciu. Aceste șase misiuni vor face din 2025 cel mai aglomerat an din punct de vedere al lansărilor pentru ULA de la anul 2022, dar sunt departe de previziunile inițiale ale companiei.

Săptămâna trecută, ULA a anunțat că următoarea sa lansare este programată pentru 15 decembrie. Un Atlas V va transporta un nou lot de sateliți de broadband pentru rețeaua Amazon Leo, anterior cunoscută sub numele de Proiectul Kuiper, de la Stația Spațială a Forțelor Aeriene Cape Canaveral, Florida. Aceasta va fi ultima lansare a anului pentru ULA.

Unica lansare a rachetei Vulcan din acest an a avut loc pe 12 august, când a fost trimisă într-o misiune sponsorizată de US Space Force. Racheta a plasat un satelit experimental de navigație militară și cel puțin încă un încărcătură clasificată pe orbită. Aceasta a fost a treia zbor al rachetei Vulcan și prima sa misiune de securitate națională, după ce Space Force a certificat formal noul vehicul de lansare al ULA.

United Launch Alliance este unul dintre cei doi furnizori de lansare certificați de Space Force pentru programul National Security Space Launch (NSSL) și pentru misiunile spațiale critice ale armatei, livrând sateliți pentru recunoaștere, navigație, comunicații și alertă timpurie. SpaceX, celălalt furnizor, a lansat flota sa de rachete Falcon 9 de 151 de ori în acest an, inclusiv de șase ori pentru programul NSSL al Space Force.

Preocupările legate de racheta Vulcan nu sunt noi pentru Pentagon. În mai 2024, oficialul apărării responsabil cu achiziționarea de hardware spațial a scris o scrisoare către Boeing și Lockheed Martin—părinții corporativi ai ULA—exprimându-și îngrijorările cu privire la introducerea în serviciu a rachetei Vulcan. „În prezent, avem capacități de sateliți militari care așteaptă pe sol din cauza întârzierilor Vulcan,” scria Frank Calvelli, secretarul asistent al Forței Aeriene pentru achiziții spațiale sub administrația Biden.

La un an și jumătate mai târziu, armata încă are sateliți care așteaptă să fie lansați pe Vulcan.

Până la lansarea din august, ULA își redusese previziunile pentru anul 2025 la nouă misiuni, dar oficialii se așteptau totuși la mai multe zboruri Vulcan înainte de sfârșitul anului. Aceasta nu mai este situația. Acum, următoarele două misiuni militare programate să fie lansate pe Vulcan sunt planificate pentru anul viitor, conform unui purtător de cuvânt al Comandamentului Sistemelor Spațiale. Aceste misiuni vor lansa o pereche de sateliți de recunoaștere în spațiu și o navă spațială pentru navigație GPS.

Între timp, Amazon Leo se concentrează pe pregătirea pentru următoarea lansare de 27 de sateliți de internet.

Poll: Care dintre următoarele variabile considerați a fi cea mai importantă pentru performanța viitoare a rachetei Vulcan a ULA?





Formular 230 Asociatia Science&Technology

Cât de util a fost acest articol pentru tine?

Dă click pe o steluță să votezi!

Medie 5 / 5. Câte voturi s-au strâns din 1 ianuarie 2024: 1

Nu sunt voturi până acum! Fii primul care își spune părerea.

Întrucât ai considerat acest articol folositor ...

Urmărește-ne pe Social Media!

Ne pare rău că acest articol nu a fost util pentru tine!

Ajută-ne să ne îmbunătățim!

Ne poți spune cum ne putem îmbunătăți?

Revista “Ştiinţă şi Tehnică“, cea mai cunoscută şi longevivă publicaţie de popularizare a ştiintelor din România

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Rating