Acum 167 de milioane de ani, dinozauri uriași cutreierau o lagună cu apă dulce, lăsând în urma lor urme care acum sunt înghețate în rocă. Este exact ceea ce paleontologii de la Universitatea din Edinburgh tocmai au descoperit pe insula Skye din Scoția. Situl, numit Prince Charles’s Point, conține 131 de urme fosilizate, fiind unul dintre cele mai bogate în urme de dinozauri din țară. Dar asta nu e tot: acest sit nu este doar o comoară preistorică, ci este și încărcat de istorie. În 1746, Bonnie Prince Charlie, faimosul pretendent la tronul Marii Britanii, a trecut chiar prin această zonă pe drumul său de întoarcere după bătălia de la Culloden. Fără să știe, s-ar putea să fi călcat pe urmele giganților din jurasic.
Teropodele erau carnivore bipede cu gheare ascuțite, probabil înrudite cu Megalosaurus, unul dintre primii dinozauri identificați vreodată. Urmele lor pot fi deosebite prin forma lor cu trei degete. Sauropodele erau erbivore uriașe cu gât lung, asemănătoare cu Cetiosaurus, au lăsat amprente rotunde, uneori la fel de late ca o anvelopă de mașină. Acești dinozauri nu au traversat doar laguna: unele dintre urme se întind pe mai mult de 12 metri, indicând că au mers într-un ritm lent, fără să se grăbească. Urmele suprapuse sugerează chiar că unii dintre ei ajungeau în același loc în același timp, poate pentru a bea sau pur și simplu pentru a se plimba în căutarea hranei.
Ceea ce îi miră în mod deosebit pe cercetători este concentrația mare de amprente de teropode de pe acest sit. În comparație cu alte situri fosile similare, Prince Charles’s Point pare să fi atras un număr neobișnuit de mare de acești dinozauri carnivori, ceea ce ridică multe întrebări cu privire la motivul pentru care se aflau acolo în număr atât de mare. Mai multe ipoteze au fost avansate pentru a explica acest fenomen.
O posibilitate este ca în regiune să fi existat o abundență de pradă la acea vreme, ceea ce a făcut laguna deosebit de atractivă pentru acești prădători. Un ecosistem bogat în pradă ar fi putut permite coexistența mai multor teropode fără prea multă concurență pentru hrană.
O altă explicație ar putea fi condițiile de mediu specifice lagunei. Apa puțin adâncă și accesul ușor la o varietate de resurse alimentare ar fi putut crea un mediu de viață ideal pentru acești dinozauri carnivori, oferindu-le un habitat propice dezvoltării lor.
Cercetătorii sugerează că această lagună ar fi putut fi un pasaj-cheie în mișcările acestor creaturi, servind drept punct de convergență pentru teropodele în căutare de hrană sau pur și simplu în migrație. Această teorie ar explica de ce urmele lor se suprapun cu cele ale sauropodelor erbivore care frecventau, de asemenea, regiunea.
„Pe insula Skye, acești dinozauri preferau în mod clar mediile lagunare de mică adâncime în locul nămolurilor expuse sub apă”, explică cercetătorii. Această descoperire întărește ideea că acești prădători mari aveau preferințe specifice de habitat și nu se mulțumeau să vâneze oriunde.
Folosind tehnologii moderne, oamenii de știință au folosit drone pentru a fotografia situl din toate unghiurile și pentru a crea modele 3D ultraprecise ale urmelor. Aceste modele vor permite analizarea în detaliu a mersului, dimensiunilor și comportamentului dinozaurilor care au pășit pe aceste meleaguri în urmă cu milioane de ani. Această descoperire, publicată în revista PLOS One, consolidează importanța insulei Skye ca focar al paleontologiei, oferind o fereastră valoroasă către viața dinozaurilor în Jurasicul mijlociu. Un lucru este sigur: aceste amprente, înghețate în timp, vor continua să își dezvăluie secretele pentru mult timp de acum înainte.
Poll: Care credeți că este cea mai plauzibilă explicație pentru de ce concentrația de amprente de teropode este atât de mare la situl Prince Charles's Point?
Revista “Ştiinţă şi Tehnică“, cea mai cunoscută şi longevivă publicaţie de popularizare a ştiintelor din România
Leave a Reply