Festivalul de știință și science-fiction Sci+Fi FEST anunță un program complex: pe lângă expoziții, workshop-uri sau experimente științifice pentru copii, nu vor lipsi maratoanele de mini-conferințe și prezentări ale unor personalități din domenii diverse, cu subiecte interesante și provocatoare.

Sci+Fi Fest are loc la Biblioteca Națională a României din București (B-dul Unirii nr. 22), în zilele de vineri, 30 septembrie, între orele 17:00 și 23:00, respectiv sâmbătă, 1 octombrie, între orele 11:00 și 23:00. Sci+Fi Fest este organizat de revista Știință & Tehnică cu sprijinul Centrului Cultural Casa Artelor, Primăria Sectorului 3 și al ARCUB, Primăria Municipiului București.

Iată mai jos programul celor pe care îi veți putea asculta pe cele două scene ale festivalului, în cele două zile, cât și restul evenimentelor și atracțiile diverselor zone din cadrul Festivalului.

 

VINERI, 30 septembrie

ATRIUM BIBLIOTECA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI

Ora 17:00 – DESCHIDEREA FESTIVALULUI
Fac onorurile Marc ULIERIU, redactor șef Știință & Tehnică și Alexandru MIRONOV, senior editor S&T

ZONA FUN SCIENCE

18:00–18:45
Spectacol pentru copii Profesorul TRĂSNIT și Cristian ROMÂN, senior editor S&T
dans / experimente științifice / workshop-uri

SCENA EXTERIOARĂ

19:00–19:30
Astro talk cu vânătorul de eclipse Cătălin BELDEA, specialistul în astronomie al S&T

20:00–21:30
Concert muzică electronică DJ Chlorys

ZONA ASTRONOMIE
EXTERIOR

19:30–23:00 – Observații astronomice
Marte, Saturn și obiecte cerești îndepărtate – roiuri globulare, roiuri deschise și nebuloase

EXPOZIȚII INTERACTIVE PERMANENTE
INTERIOR & EXTERIOR

17:00–21:00
Cărți SF&F (cu vânzare), expoziția „Colecționarul de Vise” de Marian Simon, roboți, micro-roboți, drone, realitate virtuală, imprimante 3D, mașini electrice, tehnologii verzi, gaming, software educațional, telescoape, boargames.

Edituri prezente la festival: Nemira, Tritonic, Paladin, Millennium, Crux Publishing, Lex Games, Herald, Tracus, Sigma, Book-Express + anticariat de carte SF

ATRIUM BIBLIOTECA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI
SCI+FI SHORT-TALK

17:30-17:45
Paula Gina ISAR
, cercetător științific al ISS (Institutul de Științe Spațiale Măgurele): „Află totul despre razele cosmice

17:45–18:00
Claudiu TĂNĂSELIA
, fizician & space editor Știință & Tehnică: „50 de ani de Star Trek”

18:00-18:15
Dragoș TĂTARU
, geofizician și cercetător al INCDFP (Institutul Național de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului, Măgurele): „Importanța studiilor seismologice”

18:15–18:30
Valentin POPESCU
, consilier Departamentul pentru Situații de Urgență: „Tehnologia din buzunar care salvează vieți”

18:30–18:45
Călin ALEXA
, cercetător științific al IFIN HH (Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică și Inginerie Nucleară – Horia Hulubei): „România@CERN”

18:45–19:00
Prezentare EduPedia™, prima platformă educațională disponibilă pe Smart TV-urile Samsung

19:00–19:15
Mihaela MANEA
(inginer) și Raluca BĂLAȘA (inginer), compartimentul Aerodinamică experimentală INCAS (Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială Elie Carafoli): „Proiectele aero-spațiale românești”

19:15–19:30
Cristian Mihail TEODORESCU,
cercetător științific NIMP (Institutul Național de Fizica Materialelor): „Percepția fizicii în societatea contemporană”

19:30–19:45
MOMENT DE… DANS (I)

19:45–20:00
Bogdan GHERMAN
, doctor inginer, Computional Fluid Dynamics Department, COMOTI: „Motoarele viitorului”

20:00–20:15
Leon ZĂGREAN,
membru titular al Academiei de Stiințe Medicale din România si Seful Disciplinei de Fiziologie și Neuroștiințe la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila”, Bucureşti: „De la mintea umană la singularitate”

20:15–20:30
Daniel URSESCU,
cercetător în fizica laserilor, ELI-NP (Extreme Light Infrastructure – Nuclear Physics): „ELI-NP: spre al treilea an”

20:30–20:45
MOMENT DE… DANS (II)

20:45–21:00
Lucian MERIȘCA,
scriitor science fiction: „Metodologia creării lumilor paralele, o contrapondere la dependența de jocuri virtuale”

 

SÂMBĂTĂ, 1 OCTOMBRIE

SCENA EXTERIOARĂ
SCI&FI DEBATES

12:00–12:30
Florin PÎTEA:
„Mâinele zilei de ieri oferit astăzi”

12:30–13.00
George CEAUȘU: „Science-fiction-ul – în inima imaginarului colectiv”

13:00–13:30
Horia Nicola URSU & Michael HAULICĂ: „Scriitorul de la capătul lumii” – panel de Q&A cu Costi GURGU

14:00 Moment memorial IOANA VIȘAN

14:30–15:00
Ionuț HUREANU & Ciprian ȘOPTICĂ:
„Metaformele literaturii de anticipație”

15:00–15:30
Oliviu CRAZNIC & Ana-Maria NEGRILĂ: „Dune și Star Trek – impact direct asupra culturii românești”

15:30–16:00
Felicia CEAUȘU: „Rolul formativ al reprezentărilor science fiction în educația gimnazială”

16:00–16:30
Dan DOBOȘ:
„Mituri și arhetipuri interpretate prin prisma accidentului științific”

16:30–17:00
Bogdan HRIB & Michael HAULICĂ: „Ieșirea din tipar”

17:00–17:30
Liviu SURUGIU: „Întâlnire de gradul III – Scriitori, editori, cititori”

ZONA FUN SCIENCE

12:00–12:45
Spectacol pentru copii Profesorul TRĂSNIT și Cristian ROMÂN, senior editor S&T
dans / experimente științifice / workshop

15:00–15:45
„Robotul echilibrist” – Atelier Demonstrativ susținut de echipa Orășelul Cunoașterii + experimente de fizică distractivă

18:00–18:45
Spectacol pentru copii Profesorul TRĂSNIT și Cristian ROMÂN
, senior editor S&T
dans / experimente științifice / workshop

ZONA ASTRONOMIE / EXTERIOR

11:00–16:00
Observații astronomice:
Observații la Soare

13:00–14:00
AstroKids
– workshopuri de astronomie pentru copii

19:30–23:00
Observații astronomice:
Marte, Saturn și obiecte cerești îndepărtate – roiuri globulare, roiuri deschise și nebuloase

EXPOZIȚII INTERACTIVE PERMANENTE
INTERIOR & EXTERIOR

11:00–21:00
Cărți SF&F (cu vânzare), expoziția „Colecționarul de Vise” de Marian Simon, roboți, micro-roboți, drone, realitate virtuală, imprimante 3D, mașini electrice, tehnologii verzi, gaming, software educațional, telescoape și multe altele.

Edituri prezente la festival: Nemira, Tritonic, Paladin, Millennium, Crux Publishing, Lex Games, Herald, Tracus, Sigma, Book-Express + anticariat de carte SF

ATRIUM BIBLIOTECA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI
SCI+FI TALK II

11:30–12:00
Dezbatere Florin STANCIU & Mircea IOVĂNEL – „De la fiction la science – colecția Nautilus a editurii Nemira”

 

12:00–12:15
Florin COLCEAG: 
„Un nou model în educație”

12:15–12:30
Vâlcea Mihai BĂLAN și Mihaela Ramona BUGA,
cercetători Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Tehnologii Criogenice și Izotopice ICSI Râmnicu Vâlcea: „Oportunitățile bateriilor cu litiu”

12:30–12:45
Sorin ANTOHI,
istoric al ideilor, eseist, traducător și editor român:„Viitorul: o istorie conceptuală”

12:45–13:00
Nicolae VASZILCSIN &  Dănuţ-Ionel VĂIREANU: „Pila Karpen – între mit și realitate”

13:00–13:15
Oana MOLDOVAN
, speolog: „Cercetări speologice românești”

13:15–14:15
PARADĂ DE COSPLAY
/ Concurs de costume SF & fantasy

14:30–14:45
Decernarea PREMIILOR DE COSPLAY SF&F

14:45-16:15
PAUZĂ DE PRÂNZ

16:00–16:15
Arnold KLINGEIS: „Academia de vară Avrig – un program de smart education”

16:15–16:30
Andreia PETCU,
cofondator Asociația Pro Cunoaștere: „Joaca – cea mai importantă lege a științei”

16:30–16:45
Dr.Ing. Mircea IGNAT, Cercetător Științific Principal I, Institutul Național de Cercetare Dezvoltare  Inginerie Electrică (INCDIE ICPE-CA): „Inițierea cercetării științifice în licee. Studiu de caz: Centrul Alexandru Proca”

16:45–17.00
Dr. Florinela GEORGESCU – Administrația Națională de Meteorologie (ANM): „Povestea serviciului meteorologic român”

17:00–17:15
Ștefan HONȚ
, Cercetător INCDDD (Institutul Național de Cercetare Dezvoltare „Delta Dunării” Tulcea): „Sturionii – cei mai mari călători ai Dunării”

17:15–17:30
Dr. Doina NICOLAE,
fizician, coordonator al departamentului de Teledetecţie din cadrul Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Optoelectronică, coordonatorul Observatorului Atmosferic Român: „Cu capul în nori…”

17:30–17:45
Dănuț Gabriel MARINESCU, 
Conf. Dr. ing. Universitatea din Pitești: „Proiectele de ecomobilitate ale Centrului de Cercetare Ingineria Automobilului”

17:45–18:00
Ion BĂRARU
, profesor Colegiul Național „Mircea cel Bătrân” din Constanța: „Centrul de cercetări al elevilor din Constanța”

18:00–18:15
Daniel BUTUCEL
, EFdeN: „Proiectul de smart living – locuință sustenabilă EFdeN”

18:15–18:30
Dan MILICI,
Prof. univ. dr. ing. la Facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor Suceava Laboratorul de Inventica și Transfer Tehnologic – Inteligența Ambientală sau cum poate computerul să personalizeze mediul din jurul nostru”

18:30–20:00
Festivitatea de decernare a PREMIILOR ȘTIINȚĂ&TEHNICĂ

20:00–21:00
Concert extraordinar ORCHESTRA MEDICILOR

Comentați pe Facebook